Кіфоз

Кіфоз хребта – С-подібне набуте або спадкове патологічне викривлення хребта надміру нормального вигину (фізіологічного кіфозу хребта), що призводить до появи горба.

Зазвичай має місце кіфоз грудного відділу хребта (випадки шийного і поперекового кіфозу вкрай рідкісні).

Симптоми кіфозу

Викривлення спини при кіфозі грудного відділу хребта має вигляд опуклості, спрямованої назад з кутом більше 45 градусів. Опуклість менше 45 градусів вважається нормальною (фізіологічною) і не є приводом для встановлення діагнозу кіфоз грудного відділу хребта.

Таким чином, наявність грудного кіфозу встановлюється візуально.

При діагнозі грудного кіфозу симптоми мають характер болів в спині і болісного м’язового спазму спини в області кіфотичної деформації. В окремих випадках можливі такі симптоми кіфозу грудного відділу хребта, як слабкість і оніміння в кінцівках, пов’язаних з закріпленням нервових корінців і спинного мозку.

До симптомів грудного кіфозу ускладненої форми відносяться порушення:

  • дихання;
  • травлення;
  • роботи серця.

Причини кіфозу

Причини, за якими виникає кіфоз хребта, можуть бути різними. Залежно від цього виділяються різні види кіфозу:

  1. Найлегшою формою грудного кіфозу є сутулість або постуральний кіфоз грудного відділу хребта, зазвичай виникає в молодому віці, як наслідок неправильної постави.
  2. Більш складний випадок являє собою дегенеративний кіфоз, причиною якого служить прогресуючий остеохондроз хребта, що призводить до зменшення зазору між хребцями та їх дисфункції.
  3. Якщо дегенеративний кіфоз хребта супроводжується защемленням нервових закінчень спинного мозку, він називається компресійним кіфозом.

Кіфоз хребта може бути вродженим або набутим, може виникнути внаслідок травми (посттравматичний кіфоз) або операції (післяопераційний кіфоз).

Природжений кіфоз хребта може виникнути як внаслідок аномалії розвитку хребців, так і через спадковість (генотипний кіфоз).

Причиною кіфозу також може стати коксартроз, при якому дегенеративно-дистрофічні зміни в тазостегновому суглобі призводять до контрактур з утрудненим згинанням (при коксартрозі з утрудненим розгинанням розвивається лордоз).

Інші причини виникнення кіфозу:

  • рахіт (рахітичний кіфоз);
  • туберкульоз (кіфоз туберкульозний);
  • вікові зміни в літньому віці (старечий кіфоз грудного відділу хребта);
  • параліч м’язів спини (паралітичний кіфоз);
  • м’язова слабкість спини (мобільний кіфоз).

Як лікується кіфоз?

При діагнозі грудний кіфоз – лікування може мати різний ступінь ефективності в залежності від стадії викривлення хребта, а головне, причин виникнення кіфозу. У деяких випадках захворювання, лікування кіфозу хребта є неможливим.

В інших випадках, лікування кіфозу грудного відділу не тільки можливе, але і дозволяє досягати значних результатів. Як правило, у випадку дегенеративного кіфозу хребта, пов’язаного з дистрофічно-дегенеративними змінами міжхребцевих дисків (остеохондроз), включаючи компресійний кіфоз грудного відділу.

Якщо причиною кіфозу стали дегенеративно-дистрофічні зміни міжхребцевих дисків, лікування кіфозу проводиться одночасно з лікуванням остеохондрозу, яке включає комплекс вправ кінезотерапії та лікувальний масаж.

Комплексне лікування кіфозу дозволяє покращити кровопостачання та обмінні процеси в тканинах міжхребцевих дисків, стимулювати їх відновлення з поступовим збільшенням зазорів між хребцями і зменшенням ступеня викривлення хребта і симптомів кіфозу.

У разі защемлення нервових корінців і спинного мозку – лікування грудного кіфозу дозволяє усунути компресію, і завдяки цьому відновити чутливу і рухову активність кінцівок і усунути больовий синдром (болі в спині).

викривлення хребта

Кіфоз у дітей

Причина, по якій виникає кіфоз у дітей така ж, що і в сколіозу. Тому основний час виникнення цих двох захворювань збігається – це дитячий та підлітковий вік від 10 до 16-18 років. У цей час відбувається інтенсивний ріст кісткових структур. Дитина буквально «витягується» в висоту, в той час як розвиток м’язового корсету спини відстає, це відбувається тим швидше, чим менше часу дитина приділяє активним іграм і фізичним вправам, сидячи біля телевізора або біля монітора комп’ютера. Надмірне захоплення гаджетами також не йде на користь. Мало того, що воно служить фактором розвитку шийного остеохондрозу, воно ще й сприяє сутулості. А сутулість – один з головних чинників, що викликають кіфоз у дітей.

Симптоми, за якими можна визначити кіфоз у дітей, добре помітні. Це видиме збільшення вигину спини в грудному відділі, яке в нормі становить від 30 до 40 градусів. Кіфоз грудного відділу хребта діагностується в разі, якщо цей кут складає 45 градусів і більше. При цьому можна помітити, що живіт у дитини випнутий, плечі опущені і виступають вперед, лопатки відведені назад, груди запалі, тіло нахилене вперед. Виявивши ці ознаки, необхідно терміново почати лікування кіфозу. Краще, якщо воно буде проведено до 16-18 років, оскільки в більш пізньому віці виправити викривлення спини значно складніше.

Адреса

м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76

Зв'яжіться з нами

Телефон: 
                   +38 (068) 565 03 03
                   +38 (063) 664 03 03

Графік роботи

9:00  – 21:00 
(НЕДІЛЯ вихідний)

Знайдіть нас тут