Протрузія міжхребцевих дисків

Що ж таке протрузія диска?

Насправді, це «всеохоплюючий» термін для цілого ряду медичних проблем, які відносяться до захворювань м’яких тканин, що відокремлюють хребці в хребті. З медичної точки зору Ви можете страждати від будь-якої опуклості диска (протрузії) або розриву диска (екструзії). Протрузія дисків небезпечна сама по собі, але ще гірше те, що вона в багатьох випадках призводить до грижі хребта з можливими наслідками, такими як параліч та інвалідність.

Де болить?

Виступ диска або опуклість може знаходитись в будь-якому місці по всій довжині хребта від шиї до нижньої частини спини. Захворювання може виникнути в області шиї (шийного відділу хребта), задньої частини грудної клітини (грудний відділ хребта) або нижньої частини спини (поперекового відділу хребта).

протрузія диска

Як діагностується протрузія диска?

Одним із ускладнень при діагностиці випинання диска є те, що в той час як біль відчувається або проблема проявляється в одній частині тіла, фактична ж причина часто знаходиться в іншій зоні спинної області. Саме тому ми приділяємо пильну увагу оцінці симптомів, перш ніж застосовувати цілеспрямовані лікувальні процедури.

Чи є біль в нижній частині спини?

Комбінації болю в нижній частині спини, сідниць, паху або нозі може виникати або через пошкодження самого диска, або коли диск викликає подразнення сусідніх нервів. Якщо біль проявляється в попереку, задній поверхні ноги, сідниці – так званий ішіас (запалення сідничного нерва), то причиною є тиск міжхребцевого диска на нерв в поперековому відділі хребта. Це може викликати оніміння або поколювання в нозі, печіння, слабкість м’язів, різкі болі, які підсилюються під час руху.

Чи є біль у шиї?

Біль у шиї, головні болі і болі в різних частинах обличчя, плечах, руках можуть бути викликані протрузією диска у шийному відділі хребта, коли він перетискає нерв. Це призводить до оніміння, відчуття поколювання на обличчі, в плечах, руках або руці, слабкістю м’язів рук та зап’ястя, обмежень у рухах руками. Будь-який з цих симптомів, або їх поєднання, може вказувати на протрузію диска.

Причини протрузії дисків

Протрузія міжхребцевих дисків є не окреме захворювання, а симптомом (так само як і біль, який вона викликає). Причиною, через яку відбувається випинання диска, зазвичай є порушення обмінних процесів. Оскільки міжхребцевий диск позбавлений власних кровоносних судин, його стан безпосередньо залежить від того, що відбувається навколо нього.

Зверху і знизу міжхребцевий диск стискається хребцями. У нормі він здатний стримувати стиснення, оскільки має пружне ядро, що володіє потужною амортизацією. Воно складається з колагену і складних білків протеогліканів, які добре утримують воду. Вода, складова 90% ядра диска, надає йому стійкість до навантажень і визначає його желеподібну консистенцію, що утримується міцним фіброзним кільцем з волокнистою структурою.

Причина протрузії – прогресуюче зневоднення ядра диска. Оскільки саме вода забезпечує амортизуючі властивості диска, з її втратою він все більше розплющується, а його стінки, тобто фіброзне кільце розтягується і розшаровується. У результаті диск випинається.

Випинання диска може бути локальним або відбуватися по всьому периметру. У другому випадку протрузія диска визначається як циркулярна.

Як правило, протрузія дисків виникає при захворюванні, яке називається остеохондрозом хребта. Це дає підставу розглядати її як стадію розвитку остеохондрозу або початкову стадію формування міжхребцевої грижі.

протрузія міжхребцевих дисків

Основні фактори випинання дисків:

  • стійкі м’язові спазми спини та попереку
  • надмірна вага
  • підвищені фізичні навантаження.

У зв’язку з високою поширеністю таких явищ як надмірна вага і гіподинамія, найбільш частим видом патології є протрузія дисків поперекового відділу.

Оскільки остеохондроз найчастіше охоплює не один, а кілька сегментів хребта одночасно, великого поширення набула полісегментарна протрузія дисків, що вимагає комплексного лікування.

Види протрузії дисків

Розміри протрузії можуть варіюватися від 1мм до 5мм і більше. Головною ознакою, що відрізняє протрузію від грижі, є цілісність фіброзного кільця і збереження структури диска.

Найбільший біль завдають бічні, або латеральні протрузії, а також задньо-латеральні, які затискають нервові корінці. Але особливо небезпечні задні, або дорзальні протрузії, при яких диск виступає в бік спинного мозку. Тривалий час вони можуть майже не проявлятися симптомами, а потім різко призвести до інвалідності. Небезпечні також протрузії шийного відділу, оскільки вони порушують кровопостачання головного мозку.

Комплекс вправ за методикою кінезітерапії при протрузії диска орієнтований, як на лікування так і на профілактику цього захворювання. Він розрахований на людей, що страждають болями в спині викликаних протрузією або грижею. Індивідуальний підхід, врахування особливостей організму, ретельний підбір лікувальних вправ усуває причину захворювання, зупиняє її розвиток та відновлює природне положення міжхребцевих дисків.

протрузія диска вигляд

Адреса

м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76

Зв'яжіться з нами

Телефон: 
                   +38 (068) 565 03 03
                   +38 (063) 664 03 03

Графік роботи

9:00  – 21:00 
(НЕДІЛЯ вихідний)

Знайдіть нас тут