Адреса
м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76
Графік роботи
9:00 – 21:00
(НЕДІЛЯ вихідний)
Знайдіть нас тут
Центр здоров'я Dolphins!
Грижа Шморля – це пошкодження хребців через вдавлення в них ділянок міжхребцевих дисків. Існує два основних види цього захворювання – грижа Шморя поперекового відділу хребта і грудного відділу.
Грижа Шморля – продавлювання в кісткову тканину не міжхребцевого диска, а замикаючої хрящової пластини, яка відділяє його від хребця. Міжхребетні диски виконують роль амортизуючих прокладок між хребцями. Завдяки їх наявності хребет здатний витримувати значні вертикальні навантаження. Крім того, ці диски забезпечують рухливість, гнучкість хребта і з’єднання всіх хребців в єдину міцну структуру. Ця структура не тільки забезпечує фізичну активність тіла, але і надійно захищає спинний мозок, який відповідає за іннервацію всього тіла і зв’язок внутрішніх органів і м’язів з головним мозком. Порушення цілісності цієї структури, навіть в одному місці, загрожує найсерйознішими наслідками для нервової регуляції тіла.
Усередині міжхребцевого диску знаходиться пульпозне ядро, яке забезпечує амортизацію. Навколо воно обмежене фіброзним кільцем, а зверху і знизу відокремлене від хребців хрящовою пластиною. Ці хрящові пластини з нижньої і верхньої сторони диска називаються замикаючими. В силу різних факторів хрящова тканина цих пластин стає нестійкою, ламкою. Розламуючись, вона втискається в губчасту кістку хребців. З іншого боку, кісткова тканина хребців може бути пухкою, недостатньо міцною і легко провалюватися від зовнішнього навантаження. В обох випадках навантаження на хребет грає роль безпосередньої причини виникнення грижі Шморля.
дистрофічні зміни хрящових тканин хребта;
слабкість кісткової тканини;
надлишкові (неправильні) навантаження на хребет.
Вважається, що в більшості випадків грижа Шморля виникає в силу генетичного фактору. Зокрема, на поверхні замикаючих пластин можуть утворюватися вузлики, які вдавлюються в тіла хребців – вузлики Шморля. Проте, причини, за якими виникає грижа Шморля в ранньому віці (дитячому, підлітковому) і літньому віці, істотно різняться.
У підлітків виникнення грижі Шморя пояснюється нерівномірним зростанням кісткових і м’язових тканин. З тієї ж причини, як правило, виникає і бічне викривлення хребта – сколіоз. Тільки в випадку грижі Шморля вона зазвичай супроводжується сутулістю спини – кіфозом.
Інша причина виникнення грижі Шморля в дитячому, підлітковому і молодому віці –мікротравми хребта при фізичних перевантаженнях, інтенсивних заняттях спортом, підняття важких предметів, занять аеробікою і т.п.
У літньому віці грижа Шморля найчастіше виникає через остеохондроз або розпушення кісткової тканини хребців – остеопороз.
Важливу роль у розвитку грижі Шморля грають м’язові спазми спини, які ускладнюють кровопостачання хребта і одночасно створюють навантаження на хребці і міжхребетні диски.
Грижа Шморля поперекового відділу хребта (рідше грудного відділу) часто виникає на тлі остеохондрозу, оскільки причини розвитку двох захворювань схожі – це порушення обмінних процесів в хребті. У результаті розвиваються дегенеративно-дистрофічні зміни, що знижують міцність хребетних структур. Головний фактор таких змін – спазми м’язів спини. Ці м’язові спазми створюють постійне навантаження і тиск на міжхребетні диски. Одночасно спазмовані м’язові волокна здавлюють кровоносні судини. Кров надходить до хребта з ускладненням, в недостатній кількості, що значно погіршує живлення хрящових тканин, а значить, і процес їх поновлення. Аналогічним чином на тлі порушення кровопостачання руйнується хрящова тканина в суглобах, коли процес їх зносу випереджає процес відновлення і розвивається артроз (включаючи суглоби хребта з розвитком спондилоартрозу).
При остеохондрозі тиск всередині міжхребцевого диска багаторазово зростає. Це змушує його випирати в сторони. Навколо диску його ядро стримується жорстким фіброзним кільцем, а по торцях зверху і знизу – замикаючими пластинами з хрящової тканини. У місці найменшого опору диск випинається назовні. Якщо не витримує фіброзне кільце, диск випирає в сторону – утворюється пролапс, або протрузія диска. Після цього фіброзне кільце може розірватися, тоді ядро диска видавлюється (випадає) назовні і утворюється міжхребцева грижа. Якщо не витримує замикаюча пластина, вона ламається, і диск продавлюється в губчасту кістку хребця – утворюється грижа Шморля.
Головна відмінність грижі Шморля від міжхребцевої грижі полягає в тому, що при випаданні диска не відбувається защемлення нервових корінців і спинного мозку. Тому в більшості випадків грижа Шморля протікає безболісно. Однак якщо не провести лікування грижі Шморля грудного відділу хребта або поперекового відділу, вона може сприяти розвитку повноцінної міжхребцевої грижі з усіма витікаючими наслідками.
Протягом тривалого часу грижа Шморля може ніяк не виявляти себе або проявлятися незначними симптомами на які ми зазвичай не звертаємо уваги.
Найбільш характерні симптоми грижі Шморля – це підвищена стомлюваність спини і/або попереку. Вона проявляється відчуттям втоми, дискомфорту, важкості в попереку або спині особливо після тривалого перебування у стоячому положенні. При фізичних навантаженнях, нахилах тіла можливий помірний біль в спині, який швидко проходить після відпочинку.
При множинному характері грижі Шморля у грудному відділі формується кіфозне викривлення спини – горб. Воно має особливо виражений характер при хворобі Шейєрмана-Мау, коли кут відхилення хребта в грудному відділі може становити від 45 до 75 градусів. При цьому можливі симптоми з боку дихальної та серцево-судинної систем – задишка, тахікардія.
Грижа Шморля поперекового відділу хребта проявляється іншим видом викривлення – лордозом. Характерні симптоми поперекової грижі Шморля – тугорухомість, негнучкість попереку, помірний біль в попереку і ногах.
Біль у спині і попереку при грижі Шморля особливо відчувається в положенні стоячи, а в положенні лежачи значно зменшується або повністю зникає.
м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76
9:00 – 21:00
(НЕДІЛЯ вихідний)