Адреса
м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76
Графік роботи
9:00 – 21:00
(НЕДІЛЯ вихідний)
Знайдіть нас тут
Центр здоров'я Dolphins!
Сколіоз – S або C подібної форми викривлення хребта. Виникає в дитячому або підлітковому віці і може привести до серйозних ускладнень з боку серцево-судинної та травної систем, органів дихання.
Основна причина сколіозу – невідповідність розвитку м’язових та кісткових тканин у підлітковому віці. Це означає, що кістковий скелет швидко витягується, а м’язові тканини не встигають створити для нього своєрідного підтримуючого корсету. Такий сколіоз називається ідіопатичним і є найбільш поширеним. Провокуючим фактором формування захворювання є носіння важких предметів в одній руці.
Сколіоз прийнято відносити до хвороб росту. Однак якщо його вчасно не вилікувати, він може залишитися на все життя і з часом привести до важких ускладнень.
Ключові симптоми сколіозу – асиметричність тіла (різна висота плечей, лопаток, ліктів, сідниць). Супутні симптоми – малорухливість спини, болі в руках, плечах, у спині та попереку, головні болі, оніміння рук і ніг.
Залежно від величини деформації хребта, розрізняють чотири ступені сколіозу:
Сколіоз грудного відділу або торакальний сколіоз має вигляд правобічної дуги. Він пригнічує дихання і може деформувати грудну клітку, викликати легеневу недостатність. Стає причиною постійних болів в спині і швидкого розвитку остеохондрозу.
Як правило, викривлення хребта супроводжується зсувами і ротацією хребців, стійкими м’язовими спазмами, порушенням циркуляції крові і застійними явищами в спині.
Поперековий сколіоз – це викривлення в поперековому відділі хребта у вигляді лівосторонньої дуги, небезпечне розвитком остеохондрозу, протрузій і гриж міжхребцевих дисків. Бічне викривлення хребта в поперековому відділі називається люмбальним сколіозом. Це захворювання може виникнути як в дитячому або підлітковому віці, так і у дорослої людини. У другому випадку провокуючими факторами є остеохондроз поперекового відділу, тривалі м’язові спазми, викликані сидячим способом життя, а також перекіс таза. Зв’язок між тазовою областю та поперековим відділом має обопільний характер. Це означає, що перекіс таза призводить до розвитку поперекового сколіозу та остеохондрозу, а викривлення хребта в поперековому відділі – до перекосу тазу. Першопричиною цього може бути значна різниця в довжині між правою і лівою ногою, тяжка робота пов’язана з перенесенням важких предметів в одній руці, дисплазія кульшового суглоба або значна деформація ніг. З іншого боку, сидячий спосіб життя, надмірна вага, неправильні навантаження на хребет викликають остеохондроз, а потім і міжхребцеві грижі, що призводить до перекосу тазу і викривлення хребта в поперековому відділі.
Викривлення хребта у дітей в поперековому відділі має ті ж загальні причини, що і грудний сколіоз. Це може бути вроджене порушення анатомії хребта – наприклад, люмбалізація при якій кількість крижових хребців менше норми, а кількість поперекових – вище норми, або навпаки, сакралізація, при якій кількість поперекових хребців менше норми, а крижових – вище норми. Проявляється болем у попереку, швидким настанням втоми і неможливістю довго перебувати в одній позі (сидячи, стоячи), зміною ходи (кульгавістю). Поперековий сколіоз провокує защемлення нервових корінців в хребті, що проявляється іррадіюючим болем в ногу та онімінням.
Деформацію хребта в поперековому відділі, як правило, добре помітно зовні. Це дає можливість вчасно визначити викривлення хребта у дітей та провести своєчасне лікування. Слід звернути увагу на такі ознаки, як перекіс таза, неправильні контури талії, різна висота і опущення плечей, асиметричне положення голови – це початкові ознаки поперекового сколіозу.
Більш виражені симптоми – різна висота і помітна розбіжність лопаток. В цьому випадку потрібне лікування сколіозу 2-го ступеня або важчих стадій захворювання.
Викривлення хребта у дітей – це проблема, яку в більшості випадків можна запобігти. Особливо небезпечний вік – період швидкого фізичного зростання. У різних дітей він настає в різний час. Одні діти швидко ростуть вже в дошкільному і молодшому шкільному віці, інші витягуються на очах у 11-14 років. Швидке зростання означає стрімке збільшення висоти скелета. При цьому зростання м’язової маси тіла може відставати, що особливо часто відбувається, коли діти подовгу засиджуються за комп’ютером або біля телевізора, мало грають в рухливі ігри, недостатньо часу проводять на повітрі, в русі.
Неправильна постава за столом – ще одна поширена причина, по якій відбувається викривлення хребта у дітей. Коли діти пишуть, малюють, вони часто сидять, нахилившись до столу і опустивши одне плече вперед. З часом це призводить до одностороннього м’язового гіпертонусу. Після цього їм уже незручно тримати спину рівно, вони швидко втомлюються. Неправильна поза стає звичною, єдино можливою, а м’язовий спазм набуває стійкого характеру. Нерівномірне м’язове навантаження на хребет викликає його викривлення у дітей. Якщо вчасно почати лікування сколіозу, ситуацію можна виправити.
м. Хмельницький
вул. Кам’янецька 76
9:00 – 21:00
(НЕДІЛЯ вихідний)